Контакт-центр цілодобово

Машина швидкої допомоги

Ноябрь, 4, 2017 Машина швидкої допомоги

Здається, що цей життєво необхідний кожному з нас автомобіль існував завжди. Ми не можемо уявити собі, що у людства немає можливості викликати лікаря додому, доставити хворого до лікарні, врятувати хворого чи потерпілого прямо в дорозі. Так, машина швидкої допомоги має багату історію. Більш того, в різних країнах цей спеціальний вид транспорту теж виглядає по-різному.

Ще античні лікарі використовували спеціальні вози, на яких примусово транспортувалися особливо заразні і психічно хворі. Але перша «швидка допомога», офіційно потрапила на сторінки історії, з’явилася в Х столітті в англосаксонських племенах. До спеціального кінного возу кріпився гамак, куди поміщали хворого. Подібний транспорт на кінній тязі використовувався до самого настання ери автомобілів, тобто, до кінця ХIХ — початку ХХ століття.

А ось сам принцип роботи швидкої допомоги, який зрозумілий нам, сформувався в останні десятиліття ХІХ століття, коли після пожежі у Віденській опері, стало зрозуміло, що спеціальні станції з власним транспортним парком, де б цілодобово працювали лікарі, готові негайно реагувати на отримані виклики, просто необхідні.

Перша машина швидкої допомоги з’явилася в США. З 1899 року в Чикаго передньопривідний електромобіль поспішав на порятунок хворих. Пізніше такий же з’явився в Нью-Йорку. В Україну ж таке «диво техніки» прийшло дещо пізніше, тільки в 1913 році. І це притому, що одна з перших станцій швидкої допомоги в Російській імперії була заснована в 1902 році саме в українській столиці.

Виробництво машин швидкої допомоги почало активно налагоджуватися тільки після Другої світової війни. З’явилися автомобілі різних спеціалізацій: неонатальні, реанімаційні, кардіологічні і т.д.

Самим незрозумілим для простої людини, але і найцікавішим елементом машини швидкої допомоги є її спеціальні сигнали і розфарбовування. Їх головне призначення — виділяти спеціалізований автомобіль серед маси решти транспорту, щоб ті могли пропустити поспішаючий на допомогу автомобіль.

Європа і США в цьому питанні вже давно приспівають над нами, у них розробляються системи розмальовки медичних авто, які роблять їх максимально помітними на дорозі. Це контрастні світловідбиваючі лінії, яскравий (помаранчевий або жовтий) колір кузова, напис Ambulance (або аналог цього слова на мові однієї з європейських країн). Напис часто наноситься дзеркально, щоб водії машин, що їдуть попереду, могли прочитати її в дзеркало заднього виду. У деяких штатах США використовується емблема «зірка життя», яка означає готовність спеціалістів надати всі шість ступенів догоспіталізаційної допомоги.

Простіше до цього ставилися в СРСР. Тут обмежувалися тільки трьома елементами: червоним хрестом, «мигалкою» і номером телефону «03». Зараз ситуація трохи змінилася. Сучасні українські машини швидкої допомоги можуть бути оформлені і «зіркою життя», і дзеркальним Ambulance, і навіть номером бригади.

«Мигалки» і сирени доповнюють яскраве оформлення автомобіля швидкої допомоги. Для того, щоб він був помітний і чутний всюди, використовуються різні типи сигналів, в залежності від завантаженості дороги або тяжкості стану хворого в кареті швидкої допомоги. Мигалки ж — це ще один з видів візуального виділення спеціалізованої машини. Лідерами по креативності оформлення вважаються виробники медичних автомобілів в США і Таїланді.

Існує спеціальний регламент використання сигналів. Для різних країн він може відрізнятися. Наприклад, в Україні включати сирену дозволено тільки в найважчих і екстрених випадках. Це дає право спеціалізованому автомобілю на пріоритет на дорогах.