Контакт-центр цілодобово

Транспортування тяжкохворих

Листопад, 4, 2011

Не правильне транспортування тяжкохворих може погіршити їх стан і привести до розвитку больового шоку. Щоб цього не сталося, піднімати і укладати потерпілого на ноші слід вдвох або втрьох. Ще краще, якщо допомогу надають 4-5 осіб.

Піднімати постраждалого потрібно всім одночасно і так, щоб хребетний стовп залишався прямим. При переломі хребта, травмі грудей потрібно вкласти потерпілого на тверду основу – ноші, щит і обов’язково НА СПИНУ, але не несіть його до ніш, а піднесіть їх до потерпілого.

У разі тяжкої травми черепа, особливо якщо потерпілий без свідомості, покладіть його НА БІК і, переносячи, намагайтеся уникати трясіння.

Якщо немає важких травматичних пошкоджень – перелому хребта, ребер, грудини, але постраждалі перебувають без свідомості, транспортування тяжкохворих проходить в положенні на боці або на животі. Це так зване безпечне положення запобігає западання язика і забезпечує вільне надходження повітря в легені.

При травмах і захворюваннях, що супроводжуються задишкою (перелом грудини, астма, емфізема легенів), переносити постраждалих або хворих треба в напівсидячому положенні. Якщо він лежатиме, посилиться легенева недостатність.

У положенні лежачи на спині транспортують постраждалих з пораненнями голови, з ушкодженнями черепа і головного мозку, хребта та спинного мозку, при травмі живота, переломах кісток тазу та нижніх кінцівок.

У випадках перелому хребта ноші повинні бути жорсткими, на м’які слід покласти дерев’яний щит, дошки, лист фанери, щоб тіло не провисало і хребет не прогинався. Якщо немає що підкласти , то постраждалого вкладають на м’які носилки животом донизу.

При переломах кісток тазу хворий повинен лежати на спині на жорстких ношах з валиком з одягу під зігнутими колінами, зі злегка розведеними в сторони ногами (положення жаби).

Потерпілого з травмою колінного суглоба, гомілки, стопи можна переносити на руках. Якщо ж у нього перелом стегна, то транспортувати його слід тільки на ношах.

У напівсидячому положенні рекомендується перевозити постраждалих з травмою грудної клітини або з підозрою на таку травму.

Аналогічно при захворюваннях, що супроводжуються задишкою (астма, емфізема легенів), переносити постраждалого або хворого треба в напівсидячому положенні. Якщо він лежатиме, посилиться легенева недостатність.

У положенні лежачи на животі зазвичай транспортують постраждалого в несвідомому стані, підклавши під груди і лоб валики з одягу. Можна укласти його на спину, але обов’язково повернути голову набік, щоб у дихальні шляхи не потрапили блювотні маси і кров.

В дорозі треба стежити, щоб не змістилася накладена шина, не збилася пов’язка. У холодну пору року потерпілого слід тепло вкрити. У разі тяжкої травми черепа, особливо якщо потерпілий без свідомості, покладіть його на бік і, переносячи, намагайтеся уникнути тряски.