Швидка медична допомога

Швидка медична допомога (ШМД) – система організації цілодобової екстреної медичної допомоги при станах, небезпечних для життя, захворюваннях на місці події і на шляху прямування в лікувально-профілактичні установи.

Основна особливість швидкої медичної допомоги, що й відрізняє її від інших видів медичної допомоги – швидкість дії. Небезпечний стан настає раптово, і його жертва, як правило, виявляється далеко від людей, здатних надати професійну медичну допомогу, тому потрібно якомога швидше доставити медиків до пацієнта. Швидка медична допомога існує в двох основних підходах – лікаря доставляють до пацієнта (в колишніх республіках СРСР) і пацієнта доставляють до лікаря (США, Європа).

Пусковим моментом до виникнення Швидкої допомоги як самостійної установи була пожежа Віденського театру комічної опери (англ. Ringtheater), що стався 8 грудня 1881 року. Ця подія прийняла грандіозні розміри, в результаті якої загинуло 479 осіб і являла собою жахливе видовище. Перед театром на снігу лежали сотні обпалених людей, багато з яких отримали різні травми під час падіння.

Постраждалі більше доби не могли отримати ніякої медичної допомоги, незважаючи на те, що Відень у той час володіла безліччю першокласних і добре оснащених клінік. Вся ця жахлива картина вразила професора-хірурга Яромира Мунді (нім. Jaromír Mundy),що знаходився на місці події , він виявився безпорадним перед лицем катастрофи і не міг надати дієвої та належної допомоги пораненим безпорадним людям. На наступний день доктор Я. Мунді приступив до створення Віденського добровільного рятувального товариства.

Граф Ганс Гільчек (нім. Johann Nepomuk Graf Wilczek) пожертвував новоствореній організації 100 тисяч гульденів. Цим Товариством були організовані пожежна та човнова команди і станція швидкої медичної допомоги (центральна і філія) для надання термінової допомоги постраждалим від нещасних випадків. У перший рік свого існування Віденська станція швидкої допомоги надала допомогу 2067 потерпілим. У складі бригади працювали лікарі та студенти медичного факультету.

Незабаром, подібно до Віденської, була створена професором Фрідріхом Есмарха станція в Берліні. Діяльність цих станцій була настільки корисною і необхідною, що за короткий період в цілому ряді міст європейських держав стали виникати подібні станції. Віденська станція грала роль методичного центру.

У червні 1887 року в Лондоні була заснована бригада швидкої допомоги Святого Іоанна. Вона повинна була надавати першу допомогу на міських масових заходах.

Замовити дзвінок

Х