Контакт-центр цілодобово

Транспортувати хворого з травмою хребта

Ноябрь, 7, 2011

Кожен лікар швидкої медичної допомоги, виїжджаючи на місце події, як-то: падіння з висоти, автомобільна аварія, техногенна катастрофа тощо, повинен бути готовий до того, що йому доведеться перевезти хворого з травмою хребта.

Транспортувати хворого з травмою хребта необхідно тільки за наявності іммобілізації. Для іммобілізації при переломах грудного і поперекового відділів хребта для транспортування використовуються жорсткі ноші та різного роду щити, на які хворого укладають на спину або на живіт.

Що не слід робити

Щоб уникнути зсуву уламків хребців і додаткового ушкодження спинного мозку НЕ СЛІД (!) транспортувати хворого в положенні на боці. Дуже важливим моментом при наданні допомоги хворому з травмою хребта і спинного мозку є момент укладання його на ноші. Піднімати хворого і перекладати на ноші необхідно відразу, в один прийом, за допомогою 3 — 5 чоловік, обов’язково підтримуючи голову (особливо, якщо це травма у шийному відділі).

Небажано повторне, тим більше багаторазове перекладання потерпілого. Ідеалом у практичній діяльності швидкої допомоги є правило: хворий з травмою хребта і спинного мозку повинен бути покладений на ноші лише один раз, друге перекладання допустимо тільки в ліжко з операційного столу.

При травмі хребта і спинного мозку в поперековому і грудному відділах при наявності щита більш атравматично транспортувати хворого в положенні на спині, а при відсутності щита, можливе використання м’яких носилок, АЛЕ (!) в положенні на животі. Транспортування хворого з травмою в шийному відділі хребта повинно здійснюватися в положенні на спині незалежно від наявності щита.

Іммобілізація хворого

Кращу іммобілізовану здатність при травмі хребта і спинного мозку має матрац-ноші, виготовлений із щільної прогумованої тканини і заповнений дрібними гранулами з пінополістиролу. Тіло потерпілого занурюється в матрац, і при створенні вакууму в матраці останній набуває дерев’янисту щільність, повторюючи рельєф тіла.

Найбільші труднощі зустрічаються при необхідності іммобілізації шийного відділу хребта. На сьогоднішній день найбільш ефективні: посилена шина для повної фіксації та іммобілізації шийного відділу хребта, шина комір ШВТІ «Аквіта» і шина ЦИТО з використанням петлі Гліссона.

Від того, наскільки швидко вдасться перевезти хворого з травмою хребта в нейрохірургічний стаціонар залежить швидке отримання пацієнтом спеціалізованої допомоги.